Wzrost siły wymaga regularnego treningu. Jednak wiele osób zapomina, że trening, aby był efektywny, powinien zostać wcześniej zaplanowany. Niestety, podchodzenie do treningu bez konkretnego planu często kończy się spadkiem motywacji i ostatecznie prowadzi do rezygnacji z treningów. Jak zatem dobrze zaplanować trening, aby był on skuteczny, przemyślany i dopasowany do naszych możliwości? Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć i czemu w ogóle przystępujemy do treningu. Nie wszystkim zależy na tych samych efektach.

Dlaczego przystępujesz do treningu?

Na samym początku określ, co tak naprawdę chcesz osiągnąć poprzez treningi. Jeśli Twoim celem jest przyrost masy mięśniowej, wówczas dobrym rozwiązaniem może być trening na siłe 3 dniowy. W czasie tego treningu skupisz się na ćwiczeniach siłowych, a rozciąganie i ćwiczenia kardiologiczne nie będą jego istotną częścią. Oczywiście każdy trening powinien zawierać rozgrzewkę, która nie powinna być krótsza niż dziesięć minut. Zaniedbywanie rozgrzewki to częsty błąd i nie należy tego robić.

Inną motywacją do treningu jest po prostu poprawa samopoczucia. Osobom, decydującym się na taki trening zwykle nie zależy na wyrzeźbieniu swojej sylwetki, tylko na poprawie samopoczucia. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem będzie trening wydolnościowy lub kardiologiczny. Zwykle jest to dobry krok, żeby w ogóle rozruszać ciało i zacząć swoją przygodę ze sportem. W tym przypadku ćwiczenia siłowe nie są istotnym elementem treningu.

Jak dbać o zdrowie w czasie treningu

Pamiętaj, aby się nie przetrenować. Właśnie dlatego treningi dla początkujących są trzydniowe. Takie tempo trenowania jest mniej wymagająca i tym samym przeciwdziała kontuzjom. Kolejna ważna rzecz, to odpowiednia dieta. Spożywając zdrowe posiłki w regularnych odstępach zwiększasz swoje szanse, na szybsze uzyskanie zadowalającej formy. Pamiętaj także o wysypianiu się i piciu ponad dwóch litrów wody dziennie. Nie da się uzyskać zdrowej formy śpiąc mniej niż 8 godzin dziennie.