Chłodne powietrze delikatnie Cię otula. Zapachy prawdziwego, wielkiego lasu łaskoczą w nozdrza nawet na placu obok domu. Stopy lekko odpychają się od podłoża. Czasami biegnie się tak, że wydaje się, że nie ma stóp, ziemi, pchania, tylko lot w czystym, krystalicznym powietrzu.

Regularne bieganie jesienią to najlepszy sposób na odzyskanie formy. Do biegania wczesną jesienią nie jest nawet potrzebny żaden specjalny strój. Tyle tylko, że wielu początkujących przestraszyło się i porzuciło parki na rzecz bieżni elektrycznych. I zupełnie na próżno, bo to właśnie jesień jest najłatwiejszym czasem na zwiększenie prędkości i poprawę techniki biegu na świeżym powietrzu.

Czy można biegać jesienią?

W rzeczywistości można biegać, kiedy tylko się chce, nawet w zimie, w śniegu. Najważniejsze jest, aby chcieć. A chęć zrobienia tego pomoże Ci poczuć się właściwie. Wybierz dzień, w którym słońce jeszcze świeci, ale powietrze jest już chłodne, i wybierz się na łatwy bieg po pobliskim parku. Po prostu podziwiaj przyrodę i utrzymuj tempo. Na pewno będziesz chciał to powtórzyć.

A teraz o przeciwwskazaniach do jesiennego biegania:

  • Nie należy trenować w deszczu, oczywiście nie przy gorączce lub chorobach zapalnych. Bardzo wskazane jest wcześniejsze sprawdzenie stanu zębów — nawet najmniejszy stan zapalny + lekki powiew wiatru = przeziębienie;
  • Osoby z chorobami stawów i zapaleniem stawów nie powinny biegać późną jesienią. Jednak doświadczeni biegacze zaniedbują tę kwestię, po prostu “przykrywając” swoje stawy dodatkową warstwą odzieży;
  • Początkujący powinni skrócić jesienne biegi i kontrolować tętno. Specjalne stroje jesienne mogą utrudniać poruszanie się, a w rezultacie przyspieszać tętno.

A właściwa technika i odpowiedni sprzęt mogą sprawić, że trening będzie bezpieczniejszy. Poniżej omówimy to zagadnienie.

Ubrania do biegania

Dopóki temperatura nie spadnie poniżej 5-8 stopni Celsjusza, można pozostawić ocieplenie i rozgrzewkę na powietrzu. Gdy tylko zrobi się naprawdę zimno, trzeba będzie przenieść rozgrzewkę do domu. Po prostu zrób w domu standardową rozgrzewkę z przysiadami i pompkami, a następnie załóż mundur i biegnij od drzwi i przez cały dystans. Wracaj biegiem, nie stój nigdzie, żeby się nie przeziębić.