Różeniec górski, znany również jako “arktyczny korzeń”, “różowy korzeń” lub “złoty korzeń”, to roślina lecznicza z rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z górskich i arktycznych obszarów Azji, Ameryki Północnej i Europy. Przez wieki wykorzystywana była w licznych tradycyjnych systemach medycznych. Jest również ceniony za swoje właściwości adaptogenne. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.

Kiedy warto przyjmować różeniec górski?

W początkowych badaniach nad właściwościami różeńca górskiego zaobserwowano, że ta roślina wydaje się wpływać na receptory noradrenaliny, serotoniny, dopaminy i acetylocholiny w obszarach mózgu związanych z regulacją nastroju. W rezultacie badacze zaczęli przypuszczać, że różeniec górski może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze oraz zdolność radzenia sobie ze stresem. W rzeczywistości, w tradycyjnej medycynie różeniec górski był wykorzystywany jako adaptogen, wspomagający zarówno sprawność fizyczną, jak i umysłową.

Po przeprowadzeniu wielu badań naukowych, w tym metaanaliz, naukowcy zanotowali, że spożycie różeńca górskiego może wpływać pozytywnie na procesy uczenia się i pamięć. Inne wyniki wykazały, że zażycie ekstraktu z różeńca górskiego ma działanie odstresowujące oraz zwiększa sprawność umysłową, w tym zdolność koncentracji. Dodatkowo eksperci potwierdzili, że roślina ta redukuje poziom kortyzolu – hormonu stresu – u osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia.

Czy różeniec górski będzie dobry dla sportowców?

Wieloletnie badania potwierdziły, że dostarczanie ekstraktu z tej rośliny osobom angażującym się w aktywność fizyczną prowadzi do zmniejszenia poziomu kinazy kreatynowej, co wskazuje na ochronne działanie tej rośliny na mięśniową tkankę przed degradacją w trakcie ćwiczeń. Podobne rezultaty zaobserwowano w innych badaniach, w których spożycie różeńca górskiego wiązało się z redukcją stężenia mleczanów we krwi.

W innym eksperymencie zauważono, że przyjmowanie 200 mg ekstraktu z różeńca górskiego, zawierającego 3% rosawin i 1% salidrozydów, przyczyniło się do poprawy wydolności młodych sportowców. Kolejny zespół badawczy, w tym Noreen i współpracownicy, potwierdził, że jego zażywanie może być związane z lepszą wydajnością w trakcie ćwiczeń wytrzymałościowych.

Naukowcy dostrzegli także, że podawanie tej rośliny w dawce 3 mg/kg masy ciała skutkowało zmniejszeniem reakcji tętna na ćwiczenia submaksymalne. Wynika z tego, że różeniec górski może przyczyniać się do polepszenia efektywności treningów wytrzymałościowych poprzez redukcję percepcji wysiłku fizycznego.