Czy banan jest tuczący?

Jeśli istnieje niesamowicie pożywny owoc, który oprócz pyszności niesie za sobą wiele korzyści i właściwości zdrowotnych, to bez wątpienia banan wyróżnia się jako jeden z nich. Jednak prawdą jest, że jest to również pokarm, na temat którego istnieje wiele mitów i przekonań, które w rzeczywistości są błędne. Jedna z najczęstszych dotyczy kalorii bananów, a dokładniej tego, czy banan tuczy, czy nie i czy jest to owoc, który można spożywać w dietach odchudzających. Najpopularniejszy mit mówi, że banan nie tylko tuczy, ale również nie nadaje się do diet odchudzających właśnie ze względu na wysokie zawartość kalorii. Powszechna opinia mówiąca o tym, że banan jest bardzo tuczącym owocem jest zatem błędna. Istnieją nawet diety, których głównym składnikiem są właśnie banany, jeśli owoc ten byłby bardzo toczący nie byłoby takiej diety.

Mitem jest przekonanie, że przez banany przybieramy na wadze
Wiele osób, które kochają i doceniają zarówno smak, jak i konsystencję banana, nie spożywa go lub ogranicza jego spożycie, ponieważ uważają, że jest to owoc tuczący, a przede wszystkim eliminują go z diety, jeśli stosują również dietę odchudzającą, w ten sposób większość korzyści oferowanych przez ten owoc, a jest ich wiele, jest niedocenianych. Przede wszystkim istnieje kilka badań naukowych, które dowiodły, że banan nie tylko nie tuczy, ale może również pomóc w zrzuceniu wagi. Ponadto mały dojrzały banan jest pokarmem niezwykle bogatym w wodę i błonnik, a także ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu przynosi większe uczucie sytości. Dlatego wbrew powszechnemu przekonaniu banan jest pokarmem, który nie tyje, a także nadaje się do diet odchudzających .

Ile kalorii dostarcza banan?

Czy wiesz, że banany dostarczają mniej kalorii niż awokado ? Na przykład banan zawiera tylko 105 kalorii, a awokado dostarcza 322 kalorii. Średni banan (100 g – 90 kcal) dostarcza ok. 1.1 g białka, 23 g węglowodanów, 0.3 g tłuszczu, 12,2 g cukru i 2.6 g błonnika.