Rukiew wodna – kilka słów wstępu
Rukiew wodna bywa nazywana także rzeżuchą wodną. Jest to roślina z rodziny kapustowatych, pierwotnie spotykana jedynie w Azji i Europie, dziś występuje na całym świecie – w Polsce można znaleźć ją na wschodzie, występuje tam dziko.
Występuje głównie na terenach mokrych i zalewanych okresowo, wybitnie zadomowiła się u brzegów potoków, rzek i rowów. Składa się ona z łodygi, kwiatów, liści a także owoców – maksymalna osiągana przez nią wysokość to 80 centymetrów.
W lecznictwie używa się tylko łodygi i liści zbieranych w okresie kwitnięcia (od czerwca do września). Rzeżucha wodna jest coraz bardziej docenianą w medycynie naturalnej rośliną, ponieważ zawiera mnóstwo składników o pozytywnym dla ludzkiego organizmu wpływie. Niektóre z tych substancji to jod, glikozyd, witaminy C, A, E i K.
Niektórzy nazywają ją eliksirem młodości, ponieważ doskonale wpływa na stan i kondycję skóry. Rzeżucha wodna to roślina jadalna i tworzy świetne połączenia z różnymi produktami, może zatem być dodatkiem wielu pysznych dań. Można hodować ją w doniczce przez cały rok albo nabyć w lokalnym sklepie ze zdrowym jedzeniem.
Niektóre „magiczne” właściwości rukwi wodnej
O właściwościach rukwi wodnej krążyły od dawna różne mity i legendy. Była spożywana przez rzymskich cesarzy tuż przed podejmowaniem ważnych i trudnych decyzji – wierzono, że pomaga ona w tym. Egipscy robotnicy dostawali od zarządców napój z rukwii, ponieważ uważało się, że zwiększa to poziom siły organizmu. Grecy przypisywali jej zaś możliwość zwiększania intelektu!
Zastosowanie rzeżuchy wodnej
Powinno się włączać rukiew wodną do swojego jadłospisu na co dzień, głównie biorąc pod uwagę jej liczne właściwości prozdrowotne.
Pośród naukowców panuje przekonanie, że może ona wesprzeć procesy ochronne organizmu przed rozwojem komórek rakowych – przez wzgląd na występującą w jej składzie izotiocyjaninę, jest to substancja, która wspomaga spowalnianie mnożenia komórek nowotworowych, może wstrzymywać nawrót choroby.
Mówi się, iż pomaga neutralizować związki chemiczne dostarczane do organizmu w dymie papierosowym przez nałogowych palaczy.
Rukwią powinny się zainteresować także kobiety, którym zależy na profilaktyce przed rakiem piersi, a także te, które aktualnie się z nim zmagają.
Rzeżuchę wodną poleca się również osobom cierpiącym z powodu awitaminozy.
Najnowsze komentarze