Siła i masa mięśniowa to cele, które chcą osiągnąć nie tylko osoby trenujące kulturystykę, ale także sportowcy, którzy chcą poprawić swoje wyniki w wybranych dyscyplinach czy osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę i samopoczucie. Osiągnięcie tych celów wymaga zastosowania odpowiednich zasad i technik treningowych.

I. Początki budowania siły i masy mięśniowej
Aby rozpocząć trening, należy dokładnie zaplanować swoje ćwiczenia. Krok po kroku trzeba ustalić, jakie mięśnie chce się rozwijać, jaki rodzaj ćwiczeń będzie ich najbardziej stymulował i w jakim okresie czasu chce się osiągnąć zamierzone cele. Do tego niezbędny jest obecnie coraz bardziej popularny dokument – plan treningowy.

II. Zasady budowania siły i masy mięśniowej
Dobry plan treningowy musi być oparty na kilku fundamentach. Poniżej przedstawiono najważniejsze zasady, które musimy zastosować, aby budować siłę i masę mięśniową:
– Stymulacja różnych poziomów intensywności treningowej, wynikająca z zapotrzebowania na różne części mięśni ciała oraz różne funkcje mięśni;
– Liczba powtórzeń i serie – zazwyczaj 3-5 serii do 6-15 powtórzeń na każdej serii;
– Czas trwania poszczególnych treningów we własnym zakresie, ale nie krótszy niż 45-60 minut;
– Nawadnianie – trening siłowy jest praca fizyczna, wymagającą dużej ilości płynów;
– Zróżnicowanie ćwiczeń – zbyt częste wykonywanie tych samych ćwiczeń powoduje osłabienie efektów.

III. Techniki treningowe dla budowania siły i masy mięśniowej
Istnieje wiele różnych technik treningowych, które pomogą w osiągnięciu celów, takich jak zwiększenie siły czy masy mięśniowej. Poniżej przedstawiono wybrane techniki, które są najczęściej stosowane w treningu siłowym:
1. Superserie – polegają na szybkiej zmianie ćwiczeń,
2. Przerwy w treningu – pozwala na lepsze wykorzystanie sił,
3. Drop-set – polega na redukcji ciężaru w trakcie trwania ćwiczenia,
4. Negatywy – polegają na wykorzystaniu grawitacji przy wykonywaniu ćwiczenia,
5. Prądy – polegają na zwiększaniu lub zmniejszaniu ciężaru w trakcie trwania ćwiczenia.

IV. Odżywianie w procesie budowania siły i masy mięśniowej
Odpowiednia dieta przyczynia się do lepszego rozwoju masy mięśniowej i siły. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na cel diety oraz na to, jakie składniki mają wpływ na budowę masy mięśniowej. Trzeba podstawowo skupić się na wysokiej zawartości białka w diecie, gdyż to właśnie ten składnik buduje mięśnie.

V. Regeneracja i odpoczynek
Udany trening, poprawa siły i masy mięśniowej oraz osiąganie celów, wymaga oddechu i regeneracji, czyli czasu dla mięśni na regenerację i rozwój wypoczynkowy. W ćwiczeniach siłowych trzeba dbać o to, by oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, odpoczywać i znaleźć odpowiednie dla siebie sposoby na regenerację – czyli zabiegi, rekreationy czy spacery.

Podsumowanie
Budowanie siły i masy mięśniowej wymaga uważnego planowania oraz stosowania odpowiednich zasad i technik treningowych. Odpowiednia dieta, regeneracja i odpoczynek to również czynniki kluczowe, które wpływają na skuteczność treningu. Pamiętaj, aby aby kontrolować swoje postępy, a treningi dopasowywać do swojej indywidualnej kondycji, wiedzą i możliwości.

Artykuł powstał we współpracy z kremy-zmarszczki.pl