Od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia. Co za tym idzie zawód trenera personalnego jest wręcz pożądaną profesją. Mogłoby się wydawać, że znalezienie dobrego trenera personalnego jest banalne. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Kim właściwie jest trener personalny?

Nie da się ukryć, rozwój osobisty jest niezwykle ważny. Pomóc w tym może nam trener personalny. Na rynku możemy znaleźć sporą ofertę trenerów personalnych. Przede wszystkim to powinna być osoba, która pomoże w zdobyciu założonych celów. Rozliczanie postępów i motywacja do działania to z pewnością dobre cechy trenera personalnego. Podejście do klienta powinien mieć indywidualny charakter, uwzględniając poziom, od którego będziemy zaczynać swoją przygodę z treningiem po stan zdrowia i towarzyszące temu ograniczenia. Trening to ciężka praca i to właśnie dzięki trenerowi personalnemu można osiągnąć sukces. Podczas treningu trener personalny będzie obserwował postępy i korygował ewentualne błędy. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ złe wykonanie danego ćwiczenia może skutkować poważną kontuzją.

Koszty pracy z trenerem personalnym

Sporo osób zauważa, że praca z trenerem personalnym jest dość droga. Podczas treningów ktoś musi nadzorować poprawne wykonywanie danych ćwiczeń. Jak wcześniej zostało wspomniane, praca na własną rękę może skutkować poważnym urazem. Ćwiczenie bez planu i bez celu tak naprawdę jest drogą donikąd. Ponadto, praca z trenerem to jak inwestycja w siebie. Podczas treningu trener personalny wskaże odpowiednią drogę do celu, zaproponuje inne rozwiązanie lub zacznie wspierać w drodze to wymarzonej sylwetki. Jednym z najważniejszych etapów pracy z trenerem personalnym jest przygotowanie planu działania i od tego powinna się zaczynać każda dobra współpraca. W późniejszym czasie zostaną dokonane pomiary ciała przed rozpoczęciem współpracy, w trakcie i po zakończonej współpracy, aby ocenić efekty pracy z trenerem.

Dobry trener, czyli jaki?

Kluczową kwestią w wyborze trenera personalnego są jego kwalifikacje. Wykształcenie i certyfikaty powinny zostać poddane dogłębnej ocenie. Czy uzyskanie kompetencji było łatwe? Czy wiedza została uzyskana w odpowiednich placówkach? Trening z osobą, która nie ma podstawowej wiedzy w tym temacie może być trudny. Nie bójmy się zapytać trenera o jego kwalifikacje. Wymijająca odpowiedź powinna być dla nas jasnym sygnałem, że ta współpraca nie może skończyć się dobrze. Wybór trenera personalnego jest również ważny jak wybór lekarza, do którego udamy się na wizytę.

Wybór trenera personalnego czasami nie jest łatwy, ale przy odpowiednim podejściu współpraca powinna przebiegać pomyślnie. Nie bójmy się zadawać pytań, jeśli nie jesteśmy pewni kwalifikacji potencjalnego trenera. W końcu chodzi tutaj o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.