Najczęściej osoby, które „wchodzą na masę” zaczynają jeść bardzo dużo i w efekcie kilogramy idą w górę, ale sylwetka zamiast wyglądać lepiej to wygląda gorzej. Jest to najczęściej efekt źle dobranej kaloryczności diety oraz podziału makroskładników. Zdarzają się również sytuacje, gdy ludzie niszczą swoje zdrowie poprzez doprowadzanie organizmu do niedoboru lub nadmiaru niektórych minerałów, witamin i składników odżywczych, co często znajduje odbicie na przykład w zmianach hormonalnych.
Jeśli nigdy wcześniej nie interesowałeś się żywieniem i nie posiadasz pogłębionej wiedzy to na pewno pierwszym krokiem będzie skonsultowanie się z trenerem personalnym lub dietetykiem. Takie konsultacje najczęściej są całkowicie darmowe a dzięki nim zgłębisz trochę temat i otrzymasz gotowe rozwiązania.

Ale jak to wszystko działa?

Żeby zbudować nowe mięśnie twój organizm potrzebuje nadwyżki kalorycznej. Uproszczając polega to na tym, że więcej kalorii dziennie musisz organizmowi dostarczać z pożywienia niż spalać.
Dla kobiety w wieku 18 lat, wadze 60 kg i wzroście 166 – całkowita przemiana materii, czyli energia zużywana przez organizm na procesy życiowe oraz wysiłek fizyczny to 2219 kalorii. Chcą budować masę taka osoba musi więc spożywać nie mniej niż 2600 kalorii dziennie. Kalorie te powinny być prawidłowo rozłożone pomiędzy makroskładniki: białka, tłuszcze, węglowodany. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość witamin oraz błonnika, który reguluje pracę układu trawiennego.
Bardzo ważnym aspektem budowania masy jest również aktywność fizyczna. Chcą zbudować masę mięśniową musisz pobudzać swoje mięsnie do pracy i dawać im odpowiednio obciążające bodźce, które doprowadzą do naruszenia ich struktury a następnie odbudowania się i wzmocnienia.
Nie ma uniwersalnej diety na masę i każdy powinien zadbać o spersonalizowany plan żywieniowy oparty na swoich gabarytach, zdrowiu i poziomie aktywności fizycznej. Pamiętaj, że nie zawsze warto robić wszystko samemu i czasem najlepiej zwrócić się o pomoc do osoby obeznanej z tematem.  Dietetyk dieta na masę.