Dieta niskowęglowodanowa to bardzo modny w ostatnich latach sposób odżywiania. Można sobie postawić pytanie czy to, co modne jest na pewno zdrowe? Może co istotniejsze czy na pewno nam nie szkodzi? Bliżej zajmiemy się tym zagadnieniem i poznamy je poniżej, jeśli zainteresował Cię wstęp i chcesz się dowiedzieć więcej, czytaj dalej.
Dieta niskowęglowodanowa, o co tu chodzi?
Jeśli uparcie twierdzisz, że powodem twoich nieszczęść jest nadmiar węglowodanów w organizmie, prawdopodobnie odnajdziesz się bardzo szybko w jednej z diet z niską zawartością węglowodanów. Jest ich całkiem sporo, tzw. dieta Kwaśniewskiego, paleo, dieta Atkinsa i inne. Zgodnie z założeniami diet niskowęglowodanowych należy zmniejszyć udział węglowodanów w diecie. Zmniejszenie to w zależności od rygorów diety jest różne. Spada ono jednak poniżej progu zalecanego przez ekspertów. Rekomenduje się, aby dzienny udział węglowodanów nie spadał poniżej poziomu 45-65%. W diecie niskowęglowodanowej poziom ten jest niższy. Jednak co zyskujemy w zamian? Coś jednak jeść trzeba. Wzrasta zapotrzebowanie organizmu na przyswajanie tłuszczy i rośnie ich udział w naszym pożywieniu. Szczególnie tłuszczy zwierzęcych i białka zwierzęcego. Jeśli zatem nie jesteśmy fanami boczku, może nam być ciężko przestawić się na tego typu sposób żywienia.
Zdrowe odżywianie – jak nie przesadzić na diecie?
Jeśli do tej pory Twoim ulubionym daniem, które przynajmniej raz w tygodniu gościło na stole, było pyszne tagliatelle z marchewki z liśćmi buraka, na diecie niskowęglowodanowej prawdopodobnie będziesz jeść je sporadycznie. Ważne jest, aby w każdej diecie zachować racjonalne i zdrowe z tabelą zdrowego żywienia zasady. Jeść makro i mikro składniki. Warzywa i owoce, białka, żelazo i wapń pochodzące zarówno od roślin jak i od zwierząt. Orzechy, mają bardzo dużą ilość składników mineralnych oraz antyoksydantów. Może zdecydujesz się na to, aby zrezygnować z węglowodanów.
Być może Twój wybór padnie na inny rodzaj diety. Nie zapomnij jednak o wizycie u lekarza i badaniach krwi, które pokażą, czy Twoja dieta przynosi pozytywne skutki, czy może wręcz odwrotnie. Warto znać umiar i jeśli nasz organizm zacznie się buntować przeciwko diecie, powiedzieć sobie dość.
Najnowsze komentarze