Wielkie metropolie to rynek pracownika i bezrobocie poniżej trzech procent, ale w mniejszych miastach trzeba się trochę postarać. Na jakie stanowiska można w najbliższym czasie liczyć?

Ogłoszenia takie jak dam pracę Jaworzno, Lubin itp. jeszcze kilkanaście lat temu były czymś rozchwytywanym. Dzisiaj nie zawsze w małym i średnim mieście da się znaleźć pracę marzeń. To jednak się zmienia.
Przede wszystkim w ośrodkach z dala od biznesowych nowoczesnych centrów dominuje praca w usługach i handlu. Jest to spowodowane tym, że młody ludzie wyjeżdżając uczyć się do dużych miast i pracować za granicą, a część kobiet nie decyduje się na powrót jak najszybciej po urodzeniu dziecka.

 

A że praca w handlu nie należała nigdy do najlepiej opłacanych, to tam pojawił się najwcześniej brak rąk do pracy.
Warto myśleć o przyszłości w branży budowlanej. To nie tylko domy mieszalnie, ale i infrastruktura publiczna, a także remonty i wykończenia, które dawniej więcej osób robiło samodzielnie. W miarę jak zmniejsza się ogólne bezrobocie i wzrasta poziom życia, coraz więcej osób jest skłonnych wydawać pieniądze na usługi kosmetyczne, warsztaty i zajęcia sportwe i artystyczne, imprezy okolicznościowe z animacjami. Także w małym mieście można więc robić coś nietypowego, jeśli znajdzie się na siebie pomysł.