Krwawienie dziąseł może mieć różne przyczyny i jeśli zaczyna się powtarzać, trzeba zgłosić się do lekarza. Stomatolog Kraków obejrzy dziąsła, zdiagnozuję przyczynę krwawienia i zastosuje odpowiednie leczenie.

Niewłaściwa technika szczotkowania

Jeśli dziąsła krwawią podczas szczotkowania, najprawdopodobniej należy zmienić szczoteczkę na taką o miękkim włosiu i nieco zmienić technikę mycia zębów. Krwawienie dziąseł zdarza się również podczas nitkowania.

Poza zmianą szczoteczki, warto też zastosować pastę do zębów przeznaczoną dla pacjentów z nadwrażliwością. Będzie ona zawierać substancję łagodzącą stan zapalny i ułatwi gojenie się ewentualnych ran. Warto też płukać jamę ustną roztworem z szałwii i dobrać odpowiedni płyn do płukania po szczotkowaniu.

Zapalenie przyzębia

Poważną przyczyną krwawienia dziąseł może być paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Jej przyczyna leży w niewłaściwej higienie jamy ustnej – zalegająca na zębach płytka z czasem dociera do dziąsła i przedostaje się pod nie. Dziąsło staje się rozpulchnione i dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych.

Stomatolog Kraków rozpoczyna leczenie od higienizacji zębów – usuwa kamień i nagromadzone osady. Jeśli pacjent zaczyna pilnować codziennej higieny, może zatrzymać proces paradontozy. W skrajnej sytuacji dochodzi do rozchwiania się zębów i ich utraty.

W klinice Denta-Med periodontolog, który leczy choroby tkanek w obrębie jamy ustnej dobiera leczenie indywidualnie do każdego pacjenta. Poprzedza je obszerny wywiad medyczny oraz szereg badań, m.in. rtg oraz badanie krwi.

Paradontozę, zwłaszcza we wczesnym stadium można skutecznie spowolnić. W wielu wypadkach leczenie ogranicza się do instruktażu w zakresie higieny jamy ustnej (w jaki sposób oraz jaką pastą myć zęby).

Jak zapobiegać krwawieniu z dziąseł?

Przede wszystkim wszystkie niepokojące i powtarzające się objawy należy skonsultować ze stomatologiem. Warto stosować pasty, które zawierają delikatne składniki o działaniu antyseptycznym. Konieczne jest także regularne usuwanie kamienia nazębnego.

Jeśli mimo tego dziąsła nadal krwawią, ich przyczyna może leżeć poza stomatologią. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje pacjenta na szczegółowe badania.