Warzywa strączkowe są nieodłączną częścią polskiej kuchni. Występują w aromatycznych, gęstych zupach, są świetnym dodatkiem do letnich obiadów i stanowią ważny element coraz to bardziej popularnej kuchni wegetariańskiej. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów, są również wspaniałym źródłem błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Tabela kalorii warzyw pokazuje, że są to warzywa stosunkowo kaloryczne, jednak równocześnie zapewniają one zastrzyk energii i dostarczają dużą ilość białka, który jest podstawowym budulcem mięśni. Oto 5 roślin strączkowych, które na dobre powinny zagościć w Twojej kuchni!

1. Fasola szparagowa

Fasolka szparagowa króluje w sezonie letnim na polskich stołach. Stanowi ona wyjątkowo bogate źródło kwasu foliowego – witaminy niezbędnej w diecie kobiet we wczesnych tygodniach ciąży, która minimalizuje ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Ziarna fasoli są zasobne w błonnik, który oczyszcza organizm, wspomaga proces trawienia i reguluje perystaltykę jelit. Regularne spożywanie fasoli szparagowej obniża ciśnienie krwi, a także zapobiega powstawaniu różnych chorób serca.

2. Bób

Bób, podobnie jak fasola szparagowa, jest wyjątkowo cennym źródłem kwasu foliowego. Bób polecany jest w diecie osób borykających się z chorobami układu krwionośnego oraz wysokim cholesterolem. Regularnie spożywać go powinny osoby cierpiące na anemię.

3. Soczewica

Soczewica zawiera bardzo dużą ilość łatwo przyswajalnego białka, przez co polecana jest osobom będącym na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, które mogą mieć problem z zapewnieniem sobie odpowiedniej dawki protein. To także wspaniałe źródło potasu, który reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego i zapobiega powstawaniu groźnych chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

4. Ciecierzyca

Ciecierzyca, ze względu na dużą zawartość białka, jest dobrym zamiennikiem dla mięs i nabiału. Jej regularne spożywanie obniż poziom cholesterolu oraz wspomaga pracę układu krwionośnego. Dodatkowo ciecierzyca zawiera bardzo dużą dawkę błonnika, który wspomaga trawienie i zapobiega pojawieniu się zaparć.

5. Fasola czerwona

Fasola czerwona to wspaniałe źródło witamin z grupy B, które doskonale wpływają na pracę mózgu i całego układu nerwowego. Jej regularne spożywanie dostarcza dużą dawkę żelaza, wapnia i potasu – pierwiastków, które wpływają m.in. na układ krwionośny, regulują ciśnienie i zapobiegają niedokrwistości. Fasola czerwona zawiera również molibden, który jest niezwykle ważny dla układu nerwowego i funkcjonowania pamięci.